So basically, here we can see the same product within the Pet Supplies category. But in one of the cases what we can see is a pack of 1 (a single product) and then in the other case we have the same product with the same format (400 g) but this product comes in a pack of 24 units.
Let’s imagine that one of your direct competitors is selling this product in the pack of 24 format, while in your store you are selling it by single units. How would you benchmark your pricing against your competitor if you are really not competing on the same conditions?
This is when formulas come into action. Let’s have a look at how we would do it:
So again, we have this product: ‘Royal Canin Wet Food Gastro Intestinal Canine 400 GR’ and in the case of our shop we sell it in a pack of 1. So this is how it would look like: